Skip to content

Ingen tilladelse ...?

I henhold til råstoflovens § 45 kan personer med fast bopæl i Grønland indsamle og udvinde mineraler uden en tilladelse, hvis mineralernes værdi ikke overstiger kr. 100.000 pr. år.

Turister må ikke indsamle eller udvinde sten/mineraler i Grønland. Turister kan dog købe sten/mineraler fra lokale kunsthåndværkere, indehavere af småskalatilladelser eller butikker i Grønland. Husk at medbringe kvitteringen for stenene/mineralerne ved udrejsen fra Grønland. Se her for yderligere oplysninger.